Wystarczy wejść do sklepu z zabawkami lub zajrzeć na stronę z ofertą akcesoriów dla dzieci żeby się przekonać, że wybór jest ogromny. Poszukiwanie tej najlepszej, najciekawszej zabawki może przypominać przedzieranie się przez dżunglę, półki uginają się od wymyślnych, kolorowych przedmiotów z których większość mruga światełkami i wydaje różne dźwięki. Młode mamy i tatusiowie, którzy ze swojego dzieciństwa pamiętają głównie lalki, klocki, samochodziki i kredki mogą czuć się nieco zdezorientowani. Jednak aby nasze dziecko miało zabawki wspierające rozwój nie musimy zamienić domu w dżunglę, ani wydać kroci pieniędzy. Wystarczy kupować to, co na danym etapie rozwoju naszego maluszka najlepiej będzie zaspokajać jego potrzeby i budzić największe zainteresowanie. Pamiętajmy, że obdarowywanie maluszka zabawkami sprawia rodzicom i krewnym dużą przyjemność, dlatego też nie warto kupować zabawek na wyrost, lepiej zostawić sobie coś na później i skupić się na aktualnych zainteresowaniach bobasa.
Noworodek - pierwsze 6 tygodni
W tym okresie dziecko uważnie słucha otaczających je dźwięków oraz próbuje skupić wzrok, widzi jednak na odległość ok 20 cm. Można dziecku kupić pozytywkę, łagodne melodie będą interesujące i uspokajające dla maluszka. Jeśli chcemy włożyć do łóżeczka pluszaka, pamiętajmy aby była to jedna zabawka, dziecku łatwiej będzie skupić wzrok.
2-3 miesiąc
Maluszek zaczyna obracać główkę, widzi też na dalszą odległość ok 35cm i zaczyna widzieć trójwymiarowo. Będzie mu się podobała karuzela do łóżeczka z wolno obracającymi się pluszakami. Dziecko lubi też spoglądać w lusterko- uśmiecha się do swojego odbicia. Niektóre maty edukacyjne mają wszyte lusterko maluszek może się wtedy przeglądać leżąc na brzuszku.
4 miesiąc
To etap kiedy dziecko cieszy się z najnowszej umiejętności, jaką jest chwytanie małych przedmiotów. Maluszek chce je włożyć do buzi. Na tym etapie interesujące będą grzechotki, gumowe piszczące zabawki. Dziecko rozumie już istnienie przyczyny i skutku dlatego też potrząsa grzechotką i słysząc wydawane przez nią dźwięki odczuwa radość i satysfakcję.
5 miesiąc
Maluszek obserwuje przedmioty, bada ich kształt i fakturę, porównuje je ze sobą. Najlepsze będą płaskie plastikowe talerzyki, pluszowe piłeczki, gumowe przedmioty o różnych kształtach, które można wkładać do buzi.
6 - 7 miesiąc
W tym okresie dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć, jednocześnie w pełni rozwija się trójwymiarowe widzenie. To otwiera nowe możliwości. Równocześnie maluszek uczy się przekładania przedmiotów z rączki do rączki oraz wskazywania ich. Najlepsze będą zabawki uruchamiane przyciskiem lub dźwignią, na przykład pudełka z których coś wyskakuje. Widząc efekt za każdym rzem kiedy zadziałają dzieci nabierają pewności siebie i co najważniejsze taka zabawa się nie znudzi, wyskakujący z pudełka po raz enty clown nadal wywołuje śmiech.
8-10 miesiąc
Na tym etapie dziecko zaczyna samodzielnie się przemieszczać. Najpierw pełza okrężnie i do tyłu, potem zaczyna raczkować. Jednocześnie uczy się formułować i stawiać sobie cele oraz do nich dążyć - na przykład świadomie chce dojść do konkretnej zabawki. Najbardziej interesujące będzie dla maluszka wyjmowanie przedmiotów, mniejszych pudełeczek z większych, krążków z plastikowego drążka itp. Później dziecko nauczy się także wkładania. Chętnie też będzie wrzucać klocki do pudełka przez odpowiedni otwór.
10-12 miesięcy
Jest to okres kiedy dziecko uzyskuje sprawności pozwalające łączyć i składać rzeczy w większe całości. Maluszek może lubić zbieranie z podłogi zabawek i wrzucanie ich do pudełek. Mniej więcej w tym samym czasie niemowlę opanowuje wykonywanie ruchów za pomocą kciuka i palca wskazującego jako "szczypce" co pozwala mu na zbierania małych przedmiotów. Maluszek lubi toczenie przedmiotów okrągłych i pociąganie za sobą zabawek na sznurku. Dziecko roczne może zacząć przywiązywać się do konkretnych zabawek, zwłaszcza do pluszaków i ulubionych kocyków.
Olga