Jakie zabawki wspierają rozwój małej motoryki u dziecka?
Sprawność motoryczna, którą możemy cieszyć się jako dorośli ludzie, nie jest cechą posiadaną od urodzenia. Przyrodzona jest tylko zdolność do rozwijania jej, a samą zdolność nabywamy w najmłodszych latach, przeważnie w ramach zabawy. I o ile w przypadku motoryki dużej, czyli wszystkich aktywności ruchowych związanych z przemieszczaniem się i zachowaniem równowagi, szybkie nabycie zdolności nie sprawia dzieciom większego problemu, bo rozpierające je energia wymusza nieustanne ćwiczenia w biegach i podskokach, o tyle motoryka mała wymaga już odrobiny wsparcia ze strony dorosłych.
Czym jest mała motoryka?
Najkrócej mówiąc, jest to szereg zdolności manualnych, związanych z właściwym chwytem oraz wykonywaniem ruchów dłoni i palców. To dzięki niej jesteśmy w stanie odpowiednio trzymać długopis oraz sztućce, szybko zawiązać buty, zapiąć guziki. Słabo rozwinięta motoryka mała będzie negatywnie wpływać na precyzję naszych ruchów w dorosłym życiu. Z oczywistych przyczyn dzieci o wiele chętniej podejmują się zadań związanych z dużą motoryką - przedszkolaki będą wolały pojeździć na rowerze lub pograć w piłkę, niż ćwiczyć chwyt długopisu. Na szczęście możemy zachęcać je do wyrabiania odpowiednich umiejętności, sięgając po zabawki motoryczne dla najmłodszych.
Rozwój to zabawa!
Chcąc wspomagać rozwój zdolności, jaką jest mała motoryka, zabawki należy dobierać tak, aby wymagały od dzieci manipulacji przedmiotami i gimnastyki palców. Pomocne okażą się wszelkie przesuwanki, przybijanki, ubieranki oraz układanki, a także zestawy dla młodych konstruktorów czy popularne i niezawodne klocki. Układanie, burzenie, ponowne układanie - idealne połączenie dobrej zabawy i treningu kreatywności z rozwojem motorycznym! Ciekawe i kolorowe zabawki sensoryczne zachęcą najmłodszych do wielu godzin zabaw, w czasie których będą też ćwiczyć odpowiedni uchwyt, ułożenie palców oraz precyzję ruchów. Zabawki wymagające nawlekania sznureczków dadzą niemałą frajdę każdemu dziecku, a jednocześnie sprawią, że nauka wiązania butów przyjdzie znacznie łatwiej. Właściwe trzymanie długopisu i kredek także wymaga nieustannych ćwiczeń, do których można zachęcić nawet najbardziej oporne dzieci, jeśli tylko zaproponuje się im atrakcyjną formę - bo czy tworzenie własnych wzorów na koszulkach i płóciennych torbach z wykorzystaniem specjalnych kredek i farbek nie brzmi o wiele ciekawiej niż nudne kolorowanki? Ponadto zabawki te wpłyną korzystnie także na kształtowanie innych, nie mniej ważnych zdolności, jak choćby utrzymanie koncentracji i trening myślenia logicznego - zapewnią to układanki polegające na dopasowywaniu kształtów oraz... najzwyklejsze puzzle. Szeroką ofertę zabawek mających na celu rozwój małej motoryki u dziecka znajdziesz w ofercie Moje Bambino.
Może się wydawać, że przecież mała motoryka z czasem sama się wyrobi i zakup kształtujących ją zabawek jest zbędny, ale nic bardziej mylnego. W czasach, kiedy coraz młodsze dzieci spędzają coraz więcej czasu przed monitorami komputerów lub z tabletami w dłoniach, poświęcenie szczególnej uwagi zdolnościom manualnym jest wręcz konieczne, jeśli zależy nam na zapewnieniu maluchom rozwoju właściwego pod każdym względem.
Materiał partnera zewnętrznego