W dniu 31 lipca, we wspomnienie św. Ignacego Loyoli jezuici kierują szczególne zaproszenie do kobiet oczekujących dzieci. Jest on uważany za patrona kobiet w ciąży. Podczas specjalnej mszy świętej ofiarowanej za kobiety w ciąży zostaje poświęcona woda, która jest przeznaczona jako pomoc dla przyszłych mam szczególnie na niebezpieczny czas porodu.

Podczas uroczystości można uzyskać odpusty zupełny i otrzymać błogosławieństwo. Woda oraz medalik św. Ignacego są dostępne w kościołach jezuitów przez cały rok.

 

Kim był Ignacy?

Św. Ignacy Loyola założyciel zakonu jezuitów, przeżył w swoim życiu moment nawrócenia. Było to podczas rekonwalescencji po odniesionych na wojnie w 1521 roku ranach, kiedy to u boku wicekróla Navarry Antoniego Manrique walczył z Francuzami. W czasie kuracji sięgnął po lekturę Vita Christi Ludolfa Kartuza i Flos sanctorum (Złota legenda) Jakuba de Voragine. Pod wpływem tych książek zapragnął pogłębienia duchowości, rozpoczęcia ascetycznego trybu życia i pielgrzymowania. W postanowieniu umocniło go prywatne objawienie Maryi, po którym został uzdrowiony. Podjął pielgrzymkę do Ziemi Świętej, a następnie rozpoczął studia w Alcalá de Henares i Salamance, gdzie zgłębiał filozofię i nauki humanistyczne. Został oskarżony o szerzenie nowinek i był więziony. W 1537 roku przyjął święcenia kapłańskie, udał się do Wenecji a następnie do Rzymu.

To właśnie w wiecznym mieście powstał zarys reguły nowego zakonu, który został zatwierdzony przez papieża Pawła III. Został wybrany generalnym przełożonym nowego zakonu - Towarzystwa Jezusowego. Zajmował się również dziełami religijnymi i pracował nad reformą w kościele katolickim. Celem powstałego zakonu była działalność misyjna, a reguła opierała się na połączeniu kontemplacji z aktywną pomocą innym ludziom.

 

Patron kobiet w ciąży i rodzących

Św. Ignacy Loyola jest patronem kobiet oczekujących dziecka i przede wszystkim rodzących. Wiąże się to z wydarzeniem w jego życiu, kiedy towarzyszył swoim wsparciem modlitewnym rodzącej Małgorzacie Parmeńskiej. Było to w 1545 roku w Palazzo Madama niedaleko Piazza Navona w Rzymie. Po trudnym porodzie przyszły na świat bliźniaki, z których jeden niedługo zmarł. Drugi jednak ochrzczony przez samego Św. Ignacego przeszedł do historii jako Aleksander Farnese. Zarówno Małgorzata jak i Aleksander gorliwie wspierali później zakon jezuitów. Obrzęd poświęcenia wody został ustanowiony przez papieża Pius IX w 1866 roku na prośbę generała zakonu, Ojca Piotra Beckxa. Woda św. Ignacego również należy do sakramentaliów.

 

Modlitwa do św. Ignacego - patrona kobiet w ciąży

O czcigodny Ojcze, św. Ignacy, którego Bóg, prócz innych łask, i tą obdarował, że chorym i rodzącym matkom niebiańską pomoc zjednać możesz (...) pokornie Cię proszę, nie odmów i mnie swego wstawiennictwa. Miejże ten owoc żywota mego w swej opiece, aby przez cudowne odrodzenie chrztu świętego mógł być zjednoczony z Chrystusem Panem i Zbawicielem Naszym (...). Boże (...) proszę Cię przez Twoje nieogarnione miłosierdzie i przez świętego sługi Twojego, Ignacego przyczynę (....) daj mi szczęśliwie wydać na świat to dziecię i także mnie racz ku większej chwale Twojej zdrowiem i łaską swoją ubogacić i radością napełnić.

 

Olga

Więcej:

http://am.jezuici.pl/arc/arc_009.htm

http://am.jezuici.pl/arc/arc_009.htm

http://sanctus.com.pl/szczegoly/4222/litania_i_nowenna_do_swietego_ignacego_loyoli_patrona_matek_oczekujacych_potomstwa

http://www.jezuici.krakow.pl/cgi-bin/rjbo?b=enc&n=2292&q=0