Edynburska Skala Depresji Poporodowej - Jeśli uzyskałaś wynik powyżej 12 punktów powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty - psychologa, psychiatry lub innego lekarza. Wynik testu nie jest diagnozą i może nie odzwierciedlać nasilenia depresji.

Leczenie depresji w ciąży jest utrudnione gdyż chore kobiety obawiają się wpływu leków na rozwój płodu. Badania wykazują, że leczenie farmakologiczne powoduje wzrost ryzyka poronienia w pierwszym trymestrze ciąży: z 8,7% do 12,4%. Jeśli nie jest konieczne podawanie leków w tym okresie kobiety są kierowane na terapię.

Coraz częściej stosuje się też środki, które mają korzystne, antydepresyjne działanie - takie jak kwasy Omega 3 i Omega 6 oraz magnez. Nie wątpliwie nie mogą one jednak zastąpić farmaceutyków, gdyż ich działanie nie jest równie silne. W wypadku kiedy kobieta leczyła się farmakologicznie przed zajściem w ciążę często odstawienie leków powoduje nawrót choroby i konieczny jest powrót do tej formy leczenia.

Natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży przyjmowanie antydepresantów według obecnego stanu wiedzy medycznej nie wykazuje wzrostu zagrożenia ciąży. Dlatego też znaczna część kobiet, powraca w drugim trymestrze do stosowania tych leków. Trzeba jednak pamiętać, że każde ponowne rozpoczęcie leczenia może być mniej skuteczne niż wcześniejsze leczenie. W związku z tym lekarze specjaliści decydują się nie przerywać leczenia podczas trwania ciąży w przypadkach gdy pacjentka choruje od dawna i ma korzystnie ustawione leczenie.

 

Również w przypadku depresji poporodowej młode mamy obawiają się leczenia, które mogłoby przeszkodzić im w karmieniu dziecka. Najczęściej stosuje się więc formy terapii pod kontrolą specjalisty obejmujące spotkania indywidualne i terapię grupową. Lekarze wskazują na znaczącą rolę rodziny, która może skutecznie wspierać chorą mamę i pomóc w łagodzeniu objawów tworząc wokół niej klimat zrozumienia i akceptacji. Jeśli jednak terapia nie przynosi efektów konieczne jest leczenie farmakologiczne lub leczenie elektrowstrząsami.

Leczenie farmakologiczne opiera się obecnie na dwóch metodach. Najbardziej powszechne jest stosowanie farmaceutyków, które podnoszą poziom serotoniny i noradrenaliny w mózgu, spadek ilości tych neuroprzekaźników jest odpowiedzialny za pojawienie się depresji. Drugim sposobem jest oddziaływanie na jakość i ilość snu poprzez pobudzanie gruczołu szyszynki do wydzielania melatoniny. Powoduje to ułatwienie zasypiania i wydłużenie fazy głębokiego snu wolnofalowego.

Leczenie elektrowstrząsami, choć wywołuje negatywne pierwsze skojarzenia okazuje się być metodą bezpieczną, a ryzyko skutków ubocznych- amnezji wstecznej jest niewielkie. Z powodzeniem stosuje się metodę elektrowstrząsów u kobiet w ciąży, zwłaszcza w USA, przy czym obserwuje się poprawę stanu pacjentek. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wywołaniu napadu drgawkowego poprzez przepuszczenie impulsu elektrycznego przez mózg. Konieczne jest wykonanie serii takich zabiegów, najczęściej od 6 do 12tu. Jeśli pojawią się zaburzenia pamięci leczenie trzeba przerwać.

 

Z pośród dostępnych metod leczenia specjalista dobiera odpowiednie do indywidualnych potrzeb pacjentki, warto jednak aby miała ona świadomość możliwych sposobów przeciwdziałania depresji ich zalet i wiążącego się z nimi ryzyka.

Olga

 

Więcej na ten temat:

1. http://www.moja-depresja.pl/artykul.php?ks=118

2. http://www.moja-depresja.pl/artykul.php?ks=120

3. http://www.moja-depresja.pl/artykul.php?ks=104