Co można robić aby przezwyciężyć depresję poporodową? Warto ograniczyć niekorzystne bodźce, nie poddawać się złym myślom, szukać wsparcia kompetentnych, życzliwych osób.
Utrzymanie spokoju
Warto w miarę możliwości stworzyć sobie korzystne warunki, które pomogą w utrzymaniu spokoju i ograniczą bodźce niekorzystne, wywołujące dodatkowe lęki i stres. Duże znaczenie dla osoby chorej ma kontakt z pozytywnym przekazem, czytanie optymistycznych i pełnych humoru książek i oglądanie komedii. Należy natomiast unikać horrorów i trillerów.
Odpowiednie towarzystwo
Szukajmy towarzystwa osób, które okazują nam wsparcie bez oceniania i wzbudzania poczucia winy. Im częściej spotykamy się z pogodnymi i wesołymi znajomymi tym lepiej wpływa to na nasz proces przychodzenia do zdrowia. Jeśli natomiast wśród bliskich są osoby, które otwarcie bagatelizują problem, podkreślają, iż się dla nas poświęcają, wzbudzają w nas poczucie winy lub obniżenie poczucia wartości trzeba się starać ograniczać z nimi kontakt.
Nie poddawać się złym myślom.
Osobie z depresją łatwo przychodzi akceptowanie negatywnych myśli dotyczących własnego życia, siebie, oraz dzieci czy bliskich. Warto mieć świadomość, że są one spowodowane aktualnym stanem chorobowym i można znaleźć kontrprzykłady i kontrargumenty, które pomogą uporać się z tymi czarnymi myślami. Jeśli dzieci wydają się niewdzięcznymi i wiecznie wrzeszczącymi potworkami, łatwo przywołać w pamięci lub zaobserwować ich pozytywne zachowanie, albo po prostu dać buziaka czy przytulić, maluszek odwzajemnia czułość i nie wydaje się już taki zły. Również internet jest źródłem różnorodnych opinii i porad, oraz zwierzeń z którymi możemy się zacząć niesłusznie identyfikować. Kobieta cierpiąca na depresję bardzo łatwo zacznie "dostrzegać" opisywane przez innych negatywne zjawiska wokół siebie. Często jest to postrzeganie wybiórcze, jednorazowe zachowania dzieci zostają uogólnione. Warto po prostu unikać portali i artykułów, które działają deprymująco, zamiast wiedzy oferują stereotypowe myśli, a zwłaszcza forów gdzie problemy chorych na depresję są bagatelizowane i otrzymują etykietkę maruderstwa.
Rezygnacja z części obowiązków
Najczęściej osoby zapadające na depresję mają skłonności do perfekcjonizmu i przeżywają frustrację związaną z trudnościami w pogodzeniu obowiązków mamy i gospodyni. Aby żyć w harmonii ze sobą trzeba zaakceptować fakt, że nie wszystko i nie zawsze jest możliwe do ogarnięcia w domowym życiu młodej mamy. Rezygnując z części obowiązków, dzieląc się sprzątaniem z rodziną należy pamiętać, że nie robimy nic złego i nie jest to też żadna porażka a jedynie rozwiązanie problemu. Jeśli rodzina jest chętna do pomocy to tym bardziej odrzucajmy myśli deprymujące o sobie pamiętając, że dbanie o własne zdrowie to nie egoizm ale troska o całą rodzinę, która bez nas nie będzie dobrze funkcjonować. Młode mamy chore na depresję często odczuwają dzielenie się obowiązkami jako coś negatywnego, co zaniża ich samoocenę. Tym bardziej pamiętajmy, że model "Matki Polki" to stereotyp a nie żywa postać, wzór do naśladowania, a choroba to stan przejściowy a nie piętno.
Olga
Ciekawe stronki na ten temat: