Artykuły z kategorii depresja

Wśród dolegliwości najczęściej zgłaszanych w czasie trwania depresji pacjenci wymieniają utratę dotychczasowych zainteresowań, hobby, poczucie, że "nic nie cieszy", brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, niemożność dostrzegania radosnych stron życia. Jednym z ważnych symptomów jest utrata zdolności do szczerego śmiechu. Jeśli usłyszymy dobry dowcip i pozostajemy obojętni to warto się zastanowić, czy kiedyś by to wywołało nasz śmiech? Jeśli tak, jest to powód by obserwować swoje reakcje, jeśli nie potrafimy już się śmiać bardzo prawdopodobne, że cierpimy na depresję.

Typowe dla depresji jest zamartwianie się o dzień dzisiejszy, o przyszłość. Niepokojącym objawem jest brak możliwości patrzenia na przyszłość pozytywnie, z nadzieją, że będzie lepiej. Chora osoba czuje, że już zawsze będzie tak źle jak w chwili obecnej a przyszłość może przynieść tylko cierpienie. Warto się zastanowić, czy mamy jakieś marzenia? Czy wyobrażamy sobie jakieś radosne chwile w ciągu najbliższego roku?

Depresja - jak rozpoznać

Objawy depresji poporodowej można podzielić na somatyczne (bezsenność, zaburzenia łaknienia, zmęczenie, bóle brzucha, migreny), emocjonalne (smutek, utrata radości z życia, lęki), poznawcze (poczucie beznadziei, pesymizm w odniesieniu do obecnej sytuacji i przyszłości) oraz objawy motywacyjne (brak sensu życia, apatia, niezdecydowanie).

Depresja - jako rozpoznać

Jak można sobie pomóc?

Co można robić aby przezwyciężyć depresję poporodową?  Warto ograniczyć niekorzystne bodźce, nie poddawać się złym myślom, szukać wsparcia kompetentnych, życzliwych osób.

Jak można sobie pomóc.

Test na depresję poporodową

Jeśli uzyskasz wynik powyżej 12 punktów powinnaś skorzystać z pomocy specjalisty - psychologa, psychiatry lub innego lekarza. Wynik testu nie jest diagnozą i może nie odzwierciedlać nasilenia depresji.

Edynburska Skala Depresji Poporodowej

O przemocy słów kilka

Wielokrotnie sami sobie wyrządzamy krzywdę i nie będąc tego świadomi wpędzamy się w kompleksy, zaniżone poczucie własnej wartości, stany depresyjne. Jak stwierdzają psychologowie najczęściej po różnego rodzaju "protezy" sięgają osoby o obniżonym poczuciu wartości.

O przemocy słów kilka

Jak leczy się depresję

Leczenie depresji w ciąży jest utrudnione gdyż chore kobiety obawiają się wpływu leków na rozwój płodu. Badania wykazują, że leczenie farmakologiczne powoduje wzrost ryzyka poronienia w pierwszym trymestrze ciąż. Również w przypadku depresji poporodowej młode mamy obawiają się leczenia, które mogłoby przeszkodzić im w karmieniu dziecka. Najczęściej stosuje się więc formy terapii pod kontrolą specjalisty obejmujące spotkania indywidualne i terapię grupową.

Leczenie depresji w ciąży i poporodowej.

Leżenie w ciąży a depresja

Większości zdrowych ludzi leżenie kojarzy się pozytywnie, z odpoczynkiem, relaksem. Inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży dla których czasem to jedyny sposób funkcjonowania. Coraz częściej zdarza się, że ciąża jest na pewnym etapie zagrożona i konieczne jest leżenie.

Leżenie nie boli

Depresja po cesarskim cięciu

Młode mamy mogą czuć się gorsze i niekobiece, ponieważ nie zdołały urodzić siłami natury. Często przed porodem wyobrażamy sobie piękne, pierwsze chwile z maleństwem - kontakt skóra do skóry, pierwsze karmienie...

Depresja po cesarskim cięciu

Nowenna do św. Rity

Św. Rita, podobnie jak Juda Tadeusz, została patronką od spraw trudnych i beznadziejnych. Kiedy poznamy bliżej jej pełne przeciwności życie nie dziwi fakt, że właśnie do niej mamy się zwracać w sytuacjach kiedy tracimy nadzieję i popadamy w zniechęcenie.

Nowenna do św. Rity

Depresja poporodowa

Przyczyną depresji poporodowej mogą być zarówno zmiany hormonalne, a więc i chemiczne zachodzące w mózgu jak i przemęczenie, poczucie utraty własnego życia, wolności, frustracja spowodowana ograniczeniem zajęć wyłącznie do opieki nad dzieckiem, rozczarowanie macierzyństwem, związane z niespełnieniem się oczekiwań

Depresja poporodowa

Dla bliskich - jak pomóc

Nie oceniać. Jeśli już krytykujemy jakąś postawę lub zachowanie chorej kobiety warto sformułować uwagę w taki sposób, aby podkreślić jej wyjątkowy charakter i nie uogólniać. Nie wywoływać poczucia winy ani frustracji poprzez wyrażanie oczekiwań co do chorej osoby lub mobilizowanie jej "do wyzdrowienia".

Wskazówki dla bliskich, jak pomóc osobie w depresji

Dlaczego boimy się psychiatry

Dlaczego boimy się wizyty u psychiatry? A może, nie boimy się samej wizyty, czy lekarza, tylko przyznania się przed innymi, że leczymy się psychiatrycznie? Przyznania się przed samym sobą, że mamy problem. Niestety w naszym społeczeństwie wciąż dominuje negatywny wizerunek osoby chorej psychicznie, a z taką niewątpliwie utożsamiana jest osoba korzystająca z porad psychiatry

Dlaczego boimy się psychiatry