Często możemy się spotkać z problemem nieprzyjemnego oddechu z ust. Może być to spowodowane różnorakimi czynnikami, które z pewnością warto poznać. Pomoże nam to nie tylko w utrzymywaniu świeżego zapachu, lecz również w dbaniu o higienę i zapobieganiu chorobom jamy ustnej. 

Dieta

Ma ona ważne znaczenie dla zapachu naszego oddechu. Każdy z nas wie, jak bardzo nieprzyjemny jest nas oddech po spożyciu czosnku. Podobnie sprawa ma się z tuńczykiem, cebulą, czy ostrymi daniami. Warto poznać co neutralizuje dany zapach. Przykładowo po spożyciu czosnku warto zjeść jabłko, natkę pietruszki lub użyć środku do płukania jamy ustnej. 

Nieszczelna plomba

Przyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii są nieszczelne plomby lub protezy. W efekcie możemy narazić się na nadmierny przyrost bakterii, a tym samym nieświeży oddech. Prócz tego ułatwia to rozwój różnego rodzaju chorób, jak chociażby halitozy. W takich sytuacjach nie wolno zapominać o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego, celem skontrolowania wypełnienia plomby lub uzupełnień protetycznych. 

Zaburzenia wytwarzania śliny

Ślina ma działanie bakteriobójcze. W przypadku niedoboru śliny narażamy się na rozwój bakterii, a tym samym nieświeży oddech. To czy nasze ślinianki zostały uszkodzone, najlepiej skontrolować rankiem. Odczuwamy wtedy ogromną suchość oraz towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli po umyciu ust nieświeży zapach dalej pozostaje, powinniśmy udać się do specjalisty, który zbada stan naszych ślinianek. 

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

Same szczotkowanie ust nie może zostać uznane za pełnoprawną pielęgnację ust. Celem uzyskania w pełni świeżego oddechu warto używanie szczoteczki wzbogacić o nici dentystyczne, skrobaczki do języków oraz płukanie jamy ustnej. Zęby szczotkujmy bezwzględnie po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, np.: po obiedzie w restauracji, miejmy ze sobą zawsze przenośną buteleczkę płynu do płukania (95 ml), dostępną w gamie produktów marki LISTERINE®. Nici dentystycznej używajmy raz dziennie, płynów do płukania natomiast dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli pragniemy głównie skupić się na świeżym oddechu używajmy produktów LISTERINE® dostępnych pod linkiem: https://www.listerine.pl/products 

Choroby jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach może być spowodowany halitozą, próchnicą, stanami zapalnymi dziąseł, czy paradontozą. Zapach, który jest nie do zniesienia często może być objawem różnych chorób. Warto po pomoc zwrócić się do swojego stomatologa. Celem zapobiegnięcia rozwoju chorób, należy kompleksowo pozbywać się bakterii z jamy ustnej. Pozwolą to głównie produkty marki LISTERINE® (celem dobrania płynu do swoich potrzeb warto odwiedzić adres: www.listerine.pl/products ).

Artykuł partnera zewnętrznego