Często możemy się spotkać z problemem nieprzyjemnego oddechu z ust. Może być to spowodowane różnorakimi czynnikami, które z pewnością warto poznać. Pomoże nam to nie tylko w utrzymywaniu świeżego zapachu, lecz również w dbaniu o higienę i zapobieganiu chorobom jamy ustnej. 

Dieta

Ma ona ważne znaczenie dla zapachu naszego oddechu. Każdy z nas wie, jak bardzo nieprzyjemny jest nas oddech po spożyciu czosnku. Podobnie sprawa ma się z tuńczykiem, cebulą, czy ostrymi daniami. Warto poznać co neutralizuje dany zapach. Przykładowo po spożyciu czosnku warto zjeść jabłko, natkę pietruszki lub użyć środku do płukania jamy ustnej. 

Nieszczelna plomba

Przyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii są nieszczelne plomby lub protezy. W efekcie możemy narazić się na nadmierny przyrost bakterii, a tym samym nieświeży oddech. Prócz tego ułatwia to rozwój różnego rodzaju chorób, jak chociażby halitozy. W takich sytuacjach nie wolno zapominać o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego, celem skontrolowania wypełnienia plomby lub uzupełnień protetycznych. 

Zaburzenia wytwarzania śliny

Ślina ma działanie bakteriobójcze. W przypadku niedoboru śliny narażamy się na rozwój bakterii, a tym samym nieświeży oddech. To czy nasze ślinianki zostały uszkodzone, najlepiej skontrolować rankiem. Odczuwamy wtedy ogromną suchość oraz towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli po umyciu ust nieświeży zapach dalej pozostaje, powinniśmy udać się do specjalisty, który zbada stan naszych ślinianek. 

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

Same szczotkowanie ust nie może zostać uznane za pełnoprawną pielęgnację ust. Celem uzyskania w pełni świeżego oddechu warto używanie szczoteczki wzbogacić o nici dentystyczne, skrobaczki do języków oraz płukanie jamy ustnej. Zęby szczotkujmy bezwzględnie po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, np.: po obiedzie w restauracji, miejmy ze sobą zawsze przenośną buteleczkę płynu do płukania (95 ml), dostępną w gamie produktów marki LISTERINE®. Nici dentystycznej używajmy raz dziennie, płynów do płukania natomiast dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli pragniemy głównie skupić się na świeżym oddechu używajmy produktów LISTERINE® dostępnych pod linkiem: https://www.listerine.pl/products 

Choroby jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach może być spowodowany halitozą, próchnicą, stanami zapalnymi dziąseł, czy paradontozą. Zapach, który jest nie do zniesienia często może być objawem różnych chorób. Warto po pomoc zwrócić się do swojego stomatologa. Celem zapobiegnięcia rozwoju chorób, należy kompleksowo pozbywać się bakterii z jamy ustnej. Pozwolą to głównie produkty marki LISTERINE® (celem dobrania płynu do swoich potrzeb warto odwiedzić adres: www.listerine.pl/products ).

Artykuł partnera zewnętrznego

 

Zdrowie jest darem a nie powodem do dumy. Czasem słyszę ludzi przechwalających się ,że mogą spać 2 godz i normalnie funkcjonować, a do tego kipią energią, dowcipem i robią wiele rzeczy na raz. Innym razem, ktoś wspomina nie bez dumy, że ostatnio chorował 8 lat temu. Chwała Panu. Chce mi się wtedy uwielbiać Boga, że tak wielkim darem zdrowia obdarzył te osoby. Już w szkole pamiętam, że największe łobuzy, chłopcy, którzy pluli na korytarzu z reguły rzadko chorowali. Są ludzie, którzy ostro pilnują zdrowego odżywiania się, stosują diety, uprawiają sport. Trudno wtedy kwestionować ich zasługi. Spotkałam ostatnio taksówkarza, który nie może powiedzieć, że prowadzi zdrowy tryb życia – praca na siedząco za kółkiem, nieregularne posiłki itp. Jednak cieszy się dobrym zdrowiem i chwali za to Boga. Widziałam dziś ślepego mężczyznę, który chodził z białą laską i pomyślałam -chwała Panu – że ma zdrowe nogi, że może samodzielnie chodzić. Tyle mamy Bogu do podziękowania, już sama dziedzina zdrowia inspiruje do długiej litanii dziękczynnej. Chorób jest tak wiele. Nigdy nie mogłam się poszczycić dobrym zdrowiem, ale też nie zawsze docierało do mnie tak mocno, że mogłabym nie mieć rąk, nóg, nie widzieć lub nie słyszeć. Jeśli myślisz, że zdrowie jest twoją zasługą, najprawdopodobniej się mylisz, mechanizmy powstawania wielu chorób nie są znane. Mówił kiedyś o ty ksiądz Kaczkowski. Zachęcam do podziękowania Bogu za dar zdrowia nawet wtedy jeśli zmagamy się z jakąś chorobą, bo wiele jest chorób które nas ominęły. Druga sprawa to ludzie, którzy nam pomagają im należy się wdzięczność, ale też Bogu podziękowanie, że postawił ich na naszej drodze.