Dziecko w krainie dźwięków

Na temat zajęć umuzykalniających dla małych dzieci i kobiet w ciąży mówi Maria Broniewska, która wraz z zespołem prowadzi takie spotkania w Krakowie.

Dziecko w krainie dźwięków

10 sposobów na...lekarstwo

Nie możesz z niego zrezygnować, bo twojemu dziecku się nie poprawia i już wiesz, że "samo nie przejdzie". Mogłoby się wydawać, że istnieje wiele skutecznych sposobów na podanie owego lekarstwa w sposób bezbolesny. Próbujesz od najprostszego:

10 sposobów na...lekarstwo

Czarno-białe wzory dla noworodków i niemowląt

Noworodek posiada słabe mięśnie gałek ocznych, dlatego trudno mu skupić wzrok na dalekich przedmiotach. Najlepiej widzi przedmioty z odległości 20-30 cm od nasady nosa.

Czarno-białe wzory dla noworodków i niemowląt

Matematyczne zabawy

 Małgorzata Grymuza, prowadząca zajęcia MathRiders oraz Dyrektor Regionalny programu w Polsce, wymienia zabawy i ćwiczenia, które pomogą zainteresować i oswoić malucha z matematyką.

Matematyczne zabawy

Do posłuchania, czyli o biblijnych bohaterach dla dzieci

Dzieci lubią piosenki, także te o Bogu i świętych. Słuchając nagrań Violi Brzezińskiej maluchy mogą poznać bohaterów Starego Testamentu, także tych mniej znanych jak wojownik Jozue.

Do posłuchania, czyli o biblijnych bohaterach dla dzieci

Chodziaczek

Wraz z pierwszymi samodzielnie wykonanymi krokami przed maluchem otwierają się nowe perspektywy. Dla dziecka jest to ważny moment z kilku względów. Od tej pory może jednocześnie przemieszczać się i spoglądać na otaczające go przedmioty "z góry" podobnie jak rodzice i opiekunowie

Chodziaczek

Adwent dla malucha

Atmosfera przygotowania do Świąt Bożego narodzenia udziela się nam na różne sposoby. Z jednej strony cieszymy się na spotkanie z bliskimi, z rodziną, może z osobami z którymi rzadko mamy okazję porozmawiać. Szukamy prezentów, które sprawią najwięcej radości ludziom, których kochamy

Adwent dla malucha

W gąszczu zabawek

Wystarczy wejść do sklepu z zabawkami lub zajrzeć na stronę z ofertą akcesoriów dla dzieci żeby się przekonać, że wybór jest ogromny. Poszukiwanie tej najlepszej, najciekawszej zabawki może przypominać przedzieranie się przez dżunglę, półki uginają się od wymyślnych, kolorowych przedmiotów z których większość mruga światełkami i wydaje różne dźwięki.

W gąszczu zabawek

Rozpoznać płacz - zrozumieć dziecko

Noworodek płacze, jest to jego pierwsza reakcja na znalezienie się w nowej rzeczywistości. Pierwszy płacz zaraz po urodzeniu jest powitaniem mamy. Słysząc pierwszy raz płacz swojego dziecka mama cieszy się, bo doskonale wie, że to naturalna reakcja, która oznacza, że maleństwo jest zdrowe. Później płacz dziecka nie wywołuje już takich pozytywnych emocji.

Rozpoznać płacz - zrozumieć dziecko

Jak pokonać brak pewności siebie

Niewiara we własne możliwości mocno wpływa na rzeczywisty wynik naszych działań. Nie warto wmawiać sobie, że nie jestem w stanie nauczyć się nowych rzeczy, podjąć wyzwania. Jeśli rzeczywiście czegoś chcemy lepiej skupić się na tym, że jeszcze nie umiem, ale przez ćwiczenia na pewno zdołam się nauczyć.

Siła stereotypów i sposób na ich przezwyciężanie

Zabawy, które uczą wytrwałości i optymizmu

Akceptacja porażki nigdy nie jest rzeczą łatwą, kiedy nasze plany się nie udają trudno mimo wszystko pozostać optymistą i wytrwale podejmować kolejne próbować. Jednak możemy pomóc dzieciom uczyć się wytrwałości i optymizmu poprzez zabawę. Oto kilka propozycji:

Zabawy, które uczą wytrwałości i optymizmu

Zdrowie jest darem a nie powodem do dumy. Czasem słyszę ludzi przechwalających się ,że mogą spać 2 godz i normalnie funkcjonować, a do tego kipią energią, dowcipem i robią wiele rzeczy na raz. Innym razem, ktoś wspomina nie bez dumy, że ostatnio chorował 8 lat temu. Chwała Panu. Chce mi się wtedy uwielbiać Boga, że tak wielkim darem zdrowia obdarzył te osoby. Już w szkole pamiętam, że największe łobuzy, chłopcy, którzy pluli na korytarzu z reguły rzadko chorowali. Są ludzie, którzy ostro pilnują zdrowego odżywiania się, stosują diety, uprawiają sport. Trudno wtedy kwestionować ich zasługi. Spotkałam ostatnio taksówkarza, który nie może powiedzieć, że prowadzi zdrowy tryb życia – praca na siedząco za kółkiem, nieregularne posiłki itp. Jednak cieszy się dobrym zdrowiem i chwali za to Boga. Widziałam dziś ślepego mężczyznę, który chodził z białą laską i pomyślałam -chwała Panu – że ma zdrowe nogi, że może samodzielnie chodzić. Tyle mamy Bogu do podziękowania, już sama dziedzina zdrowia inspiruje do długiej litanii dziękczynnej. Chorób jest tak wiele. Nigdy nie mogłam się poszczycić dobrym zdrowiem, ale też nie zawsze docierało do mnie tak mocno, że mogłabym nie mieć rąk, nóg, nie widzieć lub nie słyszeć. Jeśli myślisz, że zdrowie jest twoją zasługą, najprawdopodobniej się mylisz, mechanizmy powstawania wielu chorób nie są znane. Mówił kiedyś o ty ksiądz Kaczkowski. Zachęcam do podziękowania Bogu za dar zdrowia nawet wtedy jeśli zmagamy się z jakąś chorobą, bo wiele jest chorób które nas ominęły. Druga sprawa to ludzie, którzy nam pomagają im należy się wdzięczność, ale też Bogu podziękowanie, że postawił ich na naszej drodze.